https://bambinis.pl/wp-content/uploads/ether/Bambinis-Lubasz-thumb429x208.jpg

Liga Orlik- Lubasz

Dnia 27.04.2013 w Lubaszu zainaugurowała runda rewanżowa Ligi Orlik OZPN Piła roczników 2002/2003.

Wyniki spotkań:
Noteć Czarnków 2-3 Drawa Krzyż
Radwan Lubasz 3-0 Bambinis Trzcianka
Fortuna Wieleń 2-1 Lubuszanin Trzcianka
Bambinis Trzcianka 0-3 Noteć Czarnków
Fortuna Wieleń 0-3 Radwan Lubasz
Lubuszanin Trzcianka 1-1 Drawa Krzyż
Drawa Krzyż 3-0 Bambinis Trzcianka
Radwan Lubasz 4-0 Lubuszanin Trzcianka
Drawa Krzyż 4-1 Fortuna Wieleń
Lubuszanin Trzcianka 0-3 Noteć Czarnków
Drawa Krzyż 0-2 Radwan Lubasz
Fortuna Wieleń 4-0 Bambinis Trzcianka
Noteć Czarnków 0-3 Radwan Lubasz
Bambinis Trzcianka 1-0 Lubuszanin Trzcianka (br. Paweł Skrzypczak)
Noteć Czarnków 7-0 Fortuna Wieleń

TABELA KOŃCOWA TURNIEJU:

1. Radwan Lubasz-  pkt. 15
2. Noteć Czarnków- pkt. 12
3. Drawa Krzyż- pkt. 7
4. Fortuna Wieleń- pkt. 6
5. Bambinis Trzcianka- pkt. 3
6. Lubuszanin Trzcianka- pkt. 1

Bambinis:
Nikodem Ryba, Fryderyk Miładowski, Miłosz Natkaniec, Paweł Skrzypczak, Paweł Jęśko, Szymon Szymański,  Jan Wiela, Jakub Potocki, Jakub Baranowski, Jakub Grandke, Jakub Plich

fot. M. Grygier

https://bambinis.pl/wp-content/uploads/ether/podsumowanie-sportu-2012-Trzcianka-11-thumb429x364.jpg

Podsumowanie działalności sportowej

Mury Trzcianeckiego Ratusza gościły 18 kwietnia br., najlepszych w mieście sportowców, ich trenerów oraz prezesów klubów i stowarzyszeń sportowych. Spotkanie zostało zorganizowane po to, aby uhonorować tych, którzy w minionym roku odnieśli największe sukcesy sportowe. Zgromadzonych w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego gości serdecznie powitała, pełniąca honory gospodarza – zastępca burmistrza Trzcianki – pani Grażyna Zozula, wspierana przez Przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa, Sportu, Turystyki i Promocji Krzysztofa Oświecimskiego. Rozpoczęli oni swoje wystąpienie od serdecznych podziękowań i gratulacji skierowanych w stronę wszystkich przybyłych, którzy dzięki swoim wysiłkom i staraniom rozsławiają naszą gminę nie tylko w skali kraju, ale również poza jego granicami.

Przy okazji podkreślono ogromne znaczenie kultury fizycznej dla rozwoju młodych pokoleń. W tym miejscu warto wspomnieć, iż Trzcianka jest gminą, która w miarę możliwości stara się stwarzać warunki sprzyjające aktywnemu uprawianiu sportu. Corocznie przekłada się to zatem na wspieranie przez władze samorządowe wielu różnych dziedzin i dyscyplin sportowych. Tylko w ubiegłym roku z miejskiego budżetu na sport wydano 3.221.429,90 zł, co stanowi 5,04% wydatków gminy w 2012 roku. Jeśli jednak wziąć pod uwagę fakt, że na 55 organizacji pozarządowych działających na terenie naszej gminy aż 17 prowadzi działalność sportową, takie liczby związane z wydatkami na sport nie powinny nikogo dziwić. Najbardziej wyczekiwanym przez wszystkich punktem programu było jednak przyznanie nagród najzdolniejszym sportowcom i najaktywniejszym działaczom sportowym, którzy troszczą się o życie sportowe w gminie. W imieniu Burmistrza Trzcianki doskonałych wyników zawodniczkom, zawodnikom i ich szkoleniowcom pogratulowali również zastępcy Przewodniczącego Rady Miejskiej Trzcianki, czyli panowie: Jan Kłundukowski i Mariusz Łuczak. Za liczne osiągnięcia i sukcesy sportowe oraz za godne reprezentowanie Trzcianki na arenach powiatowych, wojewódzkich, krajowych, a także międzynarodowych.

Jeśli zaś chodzi o działaczy, to specjalną nagrodę za trud społecznej pracy związany z propagowaniem zdrowego trybu życia i rozwoju sportu na terenie miasta i gminy Trzcianka otrzymali:

Adam Prankiewicz, BambInis, Krzysztof Jaworski, Adrian Hałuszka, Jolanta Malicka, Mirosław Szadkowski. Spotkania takie jak te dowodzą, że warto pokazywać różne dziedziny sportu, a nade wszystko ludzi, którzy poświęcają swój czas i środki, aby ten sport na terenie naszej gminy rozwijał się i był dobrym ambasadorem tych ziem.

BambInis odebrał podziękowanie w imieniu wszystkich wolontariuszy, trenerów, który pracowali oraz pracują w Bambinis. Wyraził również nadzieję, iż współpraca z Gminą Trzcianka będzie się układała coraz lepiej.

Wyróżnienia dla zawodników:
Paula Kułaga – judo
Łukasz Nowak – kajakarstwo
Pawłeł Giedrys – kajakarstwo
Arleta Flisikowska – warcaby
Katarzyna Dubkiewicz – żeglarstwo
Zbigniew Andrzejewski – bowling
Sebastian Kęciński – motorowodniak
Patrycja Gawron – kłady
Dominika Jackowicz – piłka siatkowa
Marek Zakrzewski – szachy
Tomasz Wawrzyniak – ciężary
Tomasz Banaś – badminton
Błażeja Karpowicza – tenis stołowy
Adam Lebiotkowski – piłka nożna

Szczegółowe uzasadnienia dostępne są na oficjalnej stronie internetowej miasta i gminy Trzcianka www.trzcianka.pl
Zdjęcia na fb: Podsumowanie działalności sportowej 

 red., źr.: Ewa Sarna, trzcianka.pl

https://bambinis.pl/wp-content/uploads/ether/Akademia-Piłkarska-Bambinis-Orlik-366-thumb429x218.jpg

Dieta dla małych sportowców

Okres przygotowawczy połączony z zabawą w pełni, dlatego przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących diety małych sportowców prezentowanych przez Extratime.

Spożycie dostatecznej ilość energii ze zróżnicowanej i dobrze zbilansowanej diety jest zazwyczaj równoznaczne z zapewnieniem odpowiedniej ilości mikroskładników. Należy dbać o ich uzupełnianie. Podobnie jest z płynami. 
Odpowiednia podaż wapnia jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju oraz utrzymania zdrowia kośćca. Jest to szczególnie ważne w przypadku nastoletnich sportowców. Najbogatszym źródłem tego pierwiastka jest: nabiał z niską zawartością tłuszczu (np. chude mleko, chudy jogurt) lub fortyfikowane produkty sojowe (mleko sojowe, jogurt sojowy, tofu fortyfikowane wapniem), jak również: zielone liściaste warzywa, pomarańcze i sok pomarańczowy, produkty strączkowe, migdały oraz sezam. Właściwa ilość tych produktów powinna być skonsultowana z dietetykiem.

Dbaj o formę uzupełniając płyny

Nawet niewielkie odwodnienie, odpowiadające 2% utracie masie ciała, może istotnie obniżyć formę. Utrata na poziomie 4-5% może zredukować aktywność mięśni nawet o 20-30%. Młodzi sportowcy powinni regularnie pić wodę, bądź napoje zawierające węglowodany. Uważa się, że podczas treningu należy pić mniej więcej tyle ile tracimy z potem. Należy dbać o odpowiedni nawodnienie przed treningiem (na około 60-90 minut) oraz po jego zakończeniu.

Odpowiednio skomponowana dieta jest bardzo ważna dla sportowców. Może im pomóc zoptymalizować wyniki, przyspieszyć proces regeneracji, utrzymać odpowiednią masę ciała, unikać kontuzji, jak również i chorób dietozależnych, których ryzyko wzrasta po ukończeniu kariery sportowej.

Jednocześnie prawidłowe żywienie dzieci powinno zapewnić im wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do intensywnego wzrostu, takie jak: witaminy, składniki mineralne, białko, tłuszcz czy węglowodany. Co więcej, oprócz zapewnienia adekwatności żywieniowej, zdrowa dieta powinna również zapobiegać chorobom dietozależnym, w tym: otyłości, chorobom krążenia, nadciśnieniu, cukrzycy czy pewnym nowotworom.

Źródła energii
Istnieją 3 źródła energii w diecie człowieka: węglowodany, tłuszcz oraz białko.

Węglowodany
Eksperci na całym świecie są zgodni, że podstawowym źródłem energii dla sportowców powinny być węglowodany, a ich nieodpowiednia ilość prowadzi do pogorszenia formy fizycznej. Węglowodany są bezpośrednim źródłem energii podczas treningu, jak również uzupełniają pomiędzy sesjami treningowymi zapasy glikogenu w mięśniach, który stanowi rezerwę energii tworzoną przez nas organizm z węglowodanów.
Dlatego też odpowiednia ich ilość w diecie dzieci jest niezbędna zarówno przed treningami, w ich trakcie jak i po wysiłku fizycznym, ponieważ po wyczerpaniu zapasów glikogenu dziecko może zaczynać odczuwać zmęczenie.

Najlepszym wyborem dla dzieci są produkty jednocześnie z dużą zawartością węglowodanów oraz wysoką gęstością odżywczą. Powinny one stanowić podstawę diety. Należą do nich produkty pełnoziarniste takiej jak: kasze, ryż naturalny, makarony pełnoziarniste, pieczywo razowe, owoce, koktajle owocowe, warzywa z dużą zawartością skrobii, np.: ziemniaki, dynia, produkty strączkowe (fasola, cieciorka, soczewica).
Te produkty, oprócz węglowodanów, dostarczają wiele niezbędnych składników odżywczych. Należy unikać tzw. „pustych kalorii” węgolowodanowych, takich jak: cukier, słodkie napoje gazowane, itp.

Tłuszcze

Najlepsze źródła tłuszczu dla dzieci to tłuszcze roślinne: orzechy, pestki, masła orzechowe, tofu. Produkty te zawierają nie tylko duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zmniejszają ryzyko chorób krążenia, ale również wiele mikroelementów i witamin oraz antyoksydantów.

Białko

Jest niezbędne do budowy nowych tkanek, włączając w to tkankę mięśniową, jak również do prawidłowego funkcjonowania hormonów i enzymów, które regulują metabolizm. W prawidłowych warunkach, białko dostarcza tylko niewielki odsetek energii dla mięśni.
Jako źródło białka należy wybierać wyłącznie: chude mięso, najlepiej drób, odtłuszczony nabiał, jak również produkty strączkowe. Pomimo wielu korzyści zdrowotnych, niestety dość rzadko goszczą one na talerzach Polaków. Fasola, soczewica czy cieciorka mają tą zaletę, że oprócz dużej ilości białka zawierają nawet do 6 razy mniej tłuszczu niż najchudsze mięso, zero cholesterolu oraz mnóstwo antyoksydantów, których sportowcy potrzebują więcej, niż osoby o siedzącym trybie życia.

Dietetyk sportowy o żywieniu:

 Wprowadzenie 
 Składniki pokarmowe

Autorem tekstu jest mgr Małgorzata Desmond, specjalista w dziedzinie Medycyny Żywienia i Dietetyki, absolwentka University of West London, London Imperial College oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; prowadzi konsultacje z zakresu medycyny żywienia w Centrum Medycyny Żywienia w Carolina Medical Center.
źr.: extratime.tvp.pl